sportkingston - The authoritative source for Golden Gaels football and Kingston Area high school sports

sportkingston Staff

Claude Scilley
Brought To You By

AutoWizard.ca
Kingston Paint & Decorating
DCSun Internet Technologies
Thank You To All Our Generous Supporters!
We Need Your Help Too!
Help Support This Site
Site Information

About This Site

Contact Us

Home > Articles > Track and field > East region track and field results, Day 2

East region track and field results, Day 2


Posted: May 29th, 2015 @ 11:05pm


BROCKVILLE—Top three performances in the each event, and other Kingston-area athletes who qualified for the 66th Ontario Federation of School Athletic Associations championships on the final day of the East region qualifying meet Friday at Thousand Islands Secondary School:

BOYS

100 Metres

Senior — Dorbor Kollie (Longfields-Davidson Heights, Nepean) 11.02 seconds, Curtis Foster (Arnprior) 11.19, Jadeyn Plewes (Cairine Wilson, Oreleans) 11.26.

Junior — Eric Mitchell (Notre Dame, Carleton Place) 10.97 (ties record, initially set by Segun Makinde, Colonel By, 2007), Ben Snider (East Northumberland, Brighton) 11.24, Cedric Ralph (St. Peter, Peterborough) 11.35.

MidgetCole Horsman (Frontenac) 11.15 (record; old record 11.19 seconds set by Horsman in the heats; previous record 11.25 seconds by Dorbor Kollie, Longfields-Davidson Heights, 2013), Christopher Cuessan (Samuel-Genest, Ottawa) 11.46, Liam Gardiner (Carleton Place) 11.61.

Ambulatory — Chen Bowen (Woodroffe, Ottawa) 23.94, Dallas Butzer (Centre Hastings, Madoc) 28.40.

Intellectually disabled — Andrew Aden (Ridgemont, Ottawa) 13.20 (record, old record 14.04 by Danny Amaral, Regiopolis Notre Dame, 2014), Grayson Whitney (Ottawa Tech) 13.78, Thech Jayaneth (Woodroffe, Ottawa) 13.87.

Blind — Mohamed Hassam (Hillcrest, Ottawa) 15.51.

400 Metres

Senior — Teagan Retty (St. John, Perth) 49.97 seconds, Bertwin Ben-Smith (St. Joseph, Cornwall) 51.38, Austin White (St. Michael, Kemptville) 51.40.

Junior — Nick Bauerschmit (Valour, Petawawa) 51.31, Owen Kernan (Cobourg West) 51.71, Matt Hockey (Notre Dame, Carleton Place) 52.05.

MidgetMax Taylor (Holy Cross) 52.71, Emmett Bravakis (Holy Cross) 53.68, Mason Gavin (Thousand Islands, Brockville) 54.20.

800 Metres

Senior — Max Serviss (Valour, Petawawa) 1 minute 54.55 seconds, Luckenson Adeya (Louis-Riel, Ottawa) 1:55.66, Brady Robertson (Sydenham) 1:57.13 4. Jonathan Besselink (Holy Cross) 1:57.89.

Junior — Nick Bauerschmit (Vaolour, Petawawa) 1:55.59 (record; old record 1:58.88 by Mickeyt Day, Holy Trinity, 2011), Nate St. Romain (Nicholson, Belleville) 1:59.01, Michael Mather (Franco-Ouest, Nepean) 1:59.41.

Midget — Matthew Hebert (Arnprior) 2:05.65, Hunter Leonard (Kingston) 2:07.60, Adrian Fournier (Franco-Cite, Ottawa) 2:08.46.

3,000 Metres

SeniorBen Workman (Kingston) 8 minutes 40.48 seconds, Farah Abdulkarim (Glebe, Ottawa) 8:44.99, Adam Paquette (Valour, Petawawa) 8:52.68.

Junior — Reilly McCann (Franco-Cite, Ottawa) 9:02.51, Teagan Harris (Glebe, Ottawa) 9:14.97, Jonathan Stoppa (Madawaska Valley) 9:16.71, 4. Alex Drover (Kingston) 9:20.46.

Midget — Jonathan Rioux (Louis-Riel, Ottawa) 9:27.03, Ben Lee (Mackenzie, Deep River) 9:38.16, Cailan Loebel (North Grenville, Kemptville) 9:41.85.

Sprint Hurdles

Senior, 110 metres — Geoffrey Lawson (Osgoode) 14.23 seconds, Ethan Goodchild (St. Francis Xavier, Gloucester) 14.61, Mathew Ferguson (Perth) 14.77.

Junior, 100 metresMerik Wilcock (Sydenham) 13.99, Kurtis Gardiner (Arnprior) 14.60, Murdoch Siegner (East Northumberland, Brighton) 14.61.

Midget, 100 metres — Cameron Bruce (Cobourg East) 14.40, Chris Flynn (St. Thomas Aquinas, Lindsay) 14.55, Liam Sands (Sydenham) 14.75.

2,000-Metre Steeplechase

Open — Farah Abdulkarim (Glebe, Ottawa) 6 minutes 3.70 seconds, Jonathan Besselink (Holy Cross) 6:10.46, Sam Serviss (Valour, Petawawa) 6:10.70.

400-Metre Relay

Senior — Carleton Place 44.53 seconds, Louis-Riel, Ottawa 44.36, Thousand Islands, Brockville 44.56.

Junior — Thousand Islands, Brockville 45.31, Cobourg West 45.33, Arnprior 46.35, 4. Kingston (Evan Reid, Tim Montgomery, Rhys Farrell, Graeme Workman) 46.76.

Midget — East Northumberland, Brighton 47.35, Holy Cross (Connell Pelow, Max Taylor, Christian Ibanez, Emmett Bravakis) 47.74, Frontenac (Zack Froats-Crowder, Spencer Riley, Evan Desarmia, Cole Horsman) 47.87.

1,600-Metre Relay

Open — Louis-Riel, Ottawa 3 minutes 29.92 seconds, Thousand Islands, Brockville 3:30.20, Sydenham (Connor Bayers, Chad McInnes, Thomas Lambert, Brady Robertson) 3:30.88.

High Jump

Senior — Leaugen Fray (Trenton) 2.10 metres, Harris Lafleur (Franco-Cite, Ottawa) 2.05, Byron Koning (Quinte Christian, Belleville) 1.90, 4. Robert Connors (Regiopolis Notre Dame) 1.90.

Junior — Matthew Bergin (Adam Scott, Peterborough) 1.85, Brett Hawkins (Rideau District) 1.80, Anthony Donnet (Queen Elizabeth) 1.80.

Midget — Gaven Burke (Centre Hastings, Madoc) 1.78, Michael Rowsell (Regiopolis Notre Dame) 1.75, Kyle Sprague (Canterbury, Ottawa) 1.70.

Pole Vault

Senior — Devin Hewitt (Thousand Islands, Brockville) 3.70 metres, Chad Caskenette (Thousand Islands) 3.60, Tom Dumbrille (Thousand Islands) 3.60.

Junior — Brennan Seguin (Charlottenburg-Lancaster) 3.81 (record; old recoud 3.76 metres by Eric Cowan, Thousand Islands, 2012), Brayden Desjardins (Thousand Islands, Brockville) 3.35, Calvin Wilson (Carleton Place) 3.35.

Midget — Ford Cashmen (Carleton Place) 3.25, Josh Streng (Carleton Place) 2.85, Liam Sands (Sydenham) 2.70.

Long Jump

Senior — Leaugen Fray (Trenton) 7.14 metres (record; old record 7.11 metres by Glenroy Gilbert, Laurentian, 1986), Alex Nzanga (Omer-Deslauriers, Ottawa) 6.50, Evander Loney (Bell, Nepean) 6.46.

Junior — Eric Mitchell (Notre Dame, Carleton Place) 6.99 (record; old record 6.50 metres byu David Jones, Ernestown, 2004), Ben Snider (East Northumberland, Brighton) 6.32, Scott Peel (Fenelon Falls) 6.25, 4. Mavrick Snider (Bayridge) 6.20.

Midget — Japhet Divita (Louis-Riel, Ottawa) 5.12, Christopher Guessan (Samuel-Genest, Ottawa) 5.98, Connor Kelly (St. Mary, Brockville) 5.91.

Triple Jump

Senior — Leaugen Fray (Trenton) 14.17 metres, Ben Cross (Frontenac) 12.93, Abdul Abou-Amra (St. Patrick, Ottawa) 12.84, 4. Connor Hudson (Gananoque) 12.70.

Junior — Ben Snider (East Northumberland, Brighton) 13.40 (record; old record 13.30 by Trent Corney, Thousand Islands, 2009), Scott Peel (Fenelon Falls) 13.06, Nick Koehler-Grasseau (John McCrae, Nepean) 12.39, 4. Mavrick Snider (Bayridge) 12.35.

Midget — Japhet Divita (Louis-Riel, Ottawa) 12.39, Jordan McLarry (Quinte Christian, Belleville) 112.39, Zack Froats-Crowder (Frontenac) 12.16.

Shot Put

Senior — Nathan White (Thousand Islands, Brockville) 14.89 metres, Jonah Johnson (Holy Cross) 14.85, Thomas Nedow (Thousand Islands) 14.75.

Junior — Justin Smith (Arnprior) 15.16, Foster Beaton (Thousand Islands, Brockville) 15.10, Khalid Abou Chaar (Brookfield, Ottawa) 14.18, 4. Zach Pelehos (Gananoque) 14.03.

Discus

Senior — Thomas Nedow (Thousand Islands, Brockville) 47.82 metres, Cole Cathcart (Thousand Islands) 40.65, Nathan White (Thousand Islands) 40.56.

Midget — Aidan McMann (Immaculata, Ottawa) 34.39, Dan Hennessy (Almonte) 33.90, Ryan Brown (Loyalist) 32.08.

Javelin

Junior — Allyn Wark (Almonte) 51.14, Josh Hare (St. Mary, Brockville) 47.60, Josh Bifolchi (Sir Robert Borden, Nepean) 46.84.

Midget — Wariso Dullo (Rideau, Ottawa) 47.34, Jeremy Piazzi (La Salle) 45.71, Paul-Andre Moncrieff (L’Heritage, Cornwall) 44.82.

 

GIRLS

100 Metres

Senior — Shyvonne Roxborough (South Carleton, Richmond) 12.11 seconds, Maya Kamah (Glebe, Ottawa) 12.18, Nyoka Maxwell (John McCrae, Nepean) 12.21.

Junior — Elodie Drew (Claudel, Ottawa) 12.55, Marissa Battle (Kingston) 12.60, Anna Greentree (Holy Cross) 13.03.

Midget — Michelle Ayotte (Cairine Wilson, Orleans) 12.42, Sarah Bell (Kingston) 12.61, Annabelle Gagne (Louis-Riel, Ottawa) 12.75, 4. Tori Wentz (Bayridge) 12.87.

AmbulatoryShirley Hughes-Ryan (Sydenham) 17.19.

Intellectually disabled — Alicia Tustin (Fellowes, Pembroke) 14.39, Dominique Hannah (Sydenham) 16.02, Brianna Clow (Sydenham) 17.52.

Blind — Laryssa Brown (St. Mark, Manotick) 14.29.

400 Metres

Senior — Erinn Steadman-Fahey (Canterbury, Ottawa) 57.01 seconds, Sophia Skorenky (Marie-Rivier) 58.58, Kate Current (Cobourg East) 51.40.

Junior — Julia Maine (Lisgar, Ottawa) 1:00.75, Mikayla Trudeau-Meisner (Osgoode) 1:02.23, Rachel Hickson (St. Pius X, Ottawa) 1:02.59, 4. Abbey Lanzo (Holy Cross) 1:02.80.

Midget — Lauren Gale (South Carleton, Richmond) 54.69 (record; old record Diana Boultbee, Bayside, 2006), Sharelle Samuel (Ashbury, Ottawa) 57.91, Kianna Yemen (Valour, Petawawa) 1:02.32.

800 Metres

Senior — Erinn Steadman-Fahey (Canterbury, Ottawa) 2 minutes 12.25 seconds, Kate Current (Cobourg East) 2:16.28, Maria Castellanos (Thousand Islands, Brockville) 2:17.65.

Junior — Kelli Shepherd (Glebe, Ottawa) 2:16.26, Jacquelyn Quesnel (Kingston) 2:17.17, Mary Besselink (Holy Cross) 2:25.08, 4. Waverly Mulligan (Kingston) 2:25.76.

MidgetBrogan MacDougall (Regiopolis Notre Dame) 2:17.96, Sophie Warren (Valour, Petawawa) 2:19.06, Nina Whitford (Glebe, Ottawa) 2:20.58.

AmbulatoryShirley Hughes-Ryan (Sydenham) 3:43.08 (record; old record by Isabelle Charron, St. Peter, 2013).

3,000 Metres

Senior — Claire Smith (Glebe, Ottawa) 9 minutes 48.00 seconds, Danielle Jossinet (St. Mary, Brockville) 10:18.66, Katherine Marshall (Glebe) 10:28.91.

Junior — Shona McCullough (Longfields-Davidson Heights) 10:04.93 (record; old record 10:09.41 by Clara Langley, Regiopolis Notre Dame, 2010), Marin Scotten (Sir Wilfrid Laurier, Ottawa) 10:36.01, Jenna Ross (Gisele-Lalonde, Orleans) 10:36.58.

Midget — Mei Mei Weston (Glebe, Ottawa) 10:32.26, Mollie Soroczan-Wright (Colonel By, Gloucester) 10:41.82, Lily Meek (Thousand Islands, Brockville) 10:44.12.

Sprint Hurdles

Senior, 100 metres — Hailey McKechnie (Earl of March, Kanata) 14.77 seconds, Nicole Zohorsky (Bayridge) 14.89, Blaire Dunn (Frontenac) 15.01.

Junior, 80 metres — Kiera Christie-Gallaway (St. Matthew, Orleans) 11.39 (record; old record 12.09 seconds by Ashlea Maddex, Rockland, 2008), Claire Millard (Loyalist) 12.02, Emma Zucker (Ashbury, Ottawa) 12.37, 4. Hannah Merjavec (Regiopolis Notre Dame) 12.54.

Midget, 80 metres — Jessica Stevens (Carleton Place) 13.01, Clare Stafford (Regiopolis Notre Dame) 13.10, Quincie Paul (St. Paul, Ottawa) 13.23.

1,500-Metre Steeplechase

Open — Sadie-Jane Hickson (Lisgar, Ottawa) 5 minutes 12.85 seconds, Alyssa Stowe (Almonte) 5:18.04, Kiana Gibson (Merivale, Nepean) 5:19.28.

400-Metre Relay

Senior — Glebe, Ottawa 48.48 seconds (record; old record 49.04 by Danielle Froese, Rachel Joyce, Stacey Coleman, Penny Ingram, Loyalist, 1992), South Carleton, Richmond 50.11, East Northumberland, Brighton 50.50.

Junior — Longfields-Davidson Heights, Nepean 51.42, Kingston (Amanda Black, Danielle Adam, Waverly Mulligan, Marissa Battle) 52.37, Regiopolis Notre Dame (Chloe Cabral, Amy Van Nest, Hannah Merjavec, Megan Rodrigues) 52.51, 4. Holy Cross (Amanda Lalonde, Anna Greentree, Nicole Skolnick, Abbey Lanzo) 54.22.

Midget — Louis-Riel, Ottawa 52.95, Nepean 53.07, East Northumberland, Brighton 53.95.

1,600-Metre Relay

Open — Thousand Islands, Brockville 4 minutes 2.08 seconds, Glebe, Ottawa 4:08.19, Longfields-Davidson Heights, Nepean 4:11.56.

High Jump

Junior — Haley Adams (All Saints, Kanata) 1.65 metres, Amanda Black (Kingston) 1.61, Taylor McCullough (Bayside) 1.58.

Midget — Olivia Hough (Thousand Islands, Brockville) 1.50, Alexandra Korolev (Colonel By, Gloucester) 1.45, Pepetua Cherubin (Immaculata, Ottawa) 1.45.

Pole Vault

Midget — Stephanie Lalonde (Louis-Riel, Ottawa) 2.46 metres, Holly Pennings (St. Thomas Aquinas, Lindsay) 2.46, Annabelle Gagne (Louis-Riel, Ottawa) 2.35.

Long Jump

Senior — Kasey Andrews (Thousand Islands, Brockville) 5.39 metres, Olivia Eamon (Glebe, Ottawa) 5.18, Shyvonne Roxborough (South Carleton, Richmond) 5.17.

Junior — Kiera Christie-Gallaway (St. Matthew, Ottawa) 5.71 metres (record; old record 5.56 metres, by Kenya Costa-Dookhan, Holy Cross, 2012), Elodie Drew (Claudel, Ottawa) 5.23, Amanda Black (Kingston) 5.09.

Triple Jump

Senior — Cloe Gravelle (de la Salle, Ottawa) 11.25 metres, Kasey Andrews (Thousand Islands, Brockville) 11.13, Katharine Herron (Bayside) 11.11.

Midget — Katie Larry (East Northumberland, Brighton) 10.60, Rinila Haridas (Lisgar, Ottawa) 10.38, Allison MacDonald (East Northumberland) 10.31.

Shot Put

SeniorHailey Wolfgram (Regiopolis Notre Dame) 12.95 metres, Ahsley Pryke (Crestwood, Peterborough) 11.35, Leah Hill (Napanee) 10.66.

Junior — Braiden Nichols (Perth) 12.85 (record; old record 12.39 metres by Elish MacDonald, Merivale, 2010), Kristen Bevaart (East Northumberland, Brighton) 11.23, Danielle Herfst (Campbellford) 11.20, 4. Vanessa Willis (Prince Edward, Picton) 10.85.

MidgetChelsea Hiemstra (La Salle) 10.57, Hailee Banks (Rideau District) 10.47, Marilyn Ayoue (Franco-Cite, Ottawa) 10.38.

Discus

Senior — Tanya Coulter (Glebe, Ottawa) 35.53 metres, Alex Roberts (Perth) 32.22, Christine Trent (Lindsay) 32.19, 4. Genny Fawcett (Frontenac) 30.65.

Junior — Braiden Nichols (Perth) 31.90, Danielle Herfst (Campbellford) 31.25, Emily Fawcett (Holy Cross) 30.37.

Midget — Marilyn Ajoue (Franco-Cite, Ottawa) 24.61, Nicole Minkevich (Colonel By, Gloucdester) 24.11, Tori Arsenault (East Northumberland, Brighton) 22.88.

Javelin

Senior — Ashley Pryke (Crestwood, Peterborough) 43.21 metres, Abby Brandon (Perth) 35.72, Isabelle Larocque (de la Salle, Ottawa) 33.50.

Junior — Danica Nardi-Lamadeleine (St. Peter, Ottawa) 34.00, Kathleen Carson (Maurice-Lapointe, Kanata) 31.22, Gia Tantala (Valour, Petawawa) 30.90.

MidgetMary Baker (Regiopolis Notre Dame) 31.42, Sophie Barber (Gloucester) 29.60, Samarah Jones (Jean-Lajoie, Pembroke) 29.38.

 


Related Articles:


Support sportkingston

Thank You To All Our Generous Supporters!
We Need Your Help Too!
Help Support This Site
Follow sportkingston

Follow Us On Twitter
Follow Us On Twitter
Recent Stories


He coached young men, not just football players
All done
Queen's athletes win major volleyball awards
To buy or not to buy
QE splits two games at EOSSAA single-A basketball
KC downs Frontenac in EOSSAA basketball final
Weekend defeats send Gaels to preliminary playoff round
Queen's to host men's basketball playoff Wednesday
High school volleyball matches tonight at Regi
EOSSAA will try again to play basketball Tuesday
Categories


Amateur Sport

Baseball

Basketball

CIS Football

Cross Country

Fastball

Field hockey

Football

Frontenacs 50th

Grenadiers Football

High School Sports

Hockey

Intercollegiate Sport

Junior Hockey

Kingston Kings

Lacrosse

Napanee Express

Opinion

Pan Am Games

Queen's football

RMC Looking Back

Rowing

Rugby

Sailing

Soccer

Today In Jr. Hockey Playoff History

Track and field

Uncategorized

Volleyball
Search

Looking for a specific article, person, event, or subject?





Management Login

Powered By FlexCMS
Powered By FlexCMS