sportkingston - The authoritative source for Golden Gaels football and Kingston Area high school sports

sportkingston Staff

Claude Scilley
Brought To You By

DCSun Internet Technologies
Kingston Paint & Decorating
AutoWizard.ca
Thank You To All Our Generous Supporters!
We Need Your Help Too!
Help Support This Site
Site Information

About This Site

Contact Us

Home > Articles > Track and field > OFSAA qualifiers

OFSAA qualifiers


Posted: May 29th, 2015 @ 11:33pm


BROCKVILLE—Kingston-area athletes who have qualified for the 66th Ontario Federation of School Athletic Associations track and field championships, June 4-6 at the Varsity Centre in Toronto:

Bayridge (5)

Adam Burggraf, junior boys discus

Mavrick Snider, junior boys long jump, triple jump

Cierra Vandermeer, senior girls pole vault

Tori Wentz, midget girls 100 metres

Nicole Zohorsky, senior girls 100-metre hurdles

Frontenac (8)

Ben Cross, senior boys javelin, triple jump

Evan Desarmia, midget boys 400-metre relay

Blaire Dunn, senior girls 100-metre hurdles

Genny Fawcett, senior girls discus

Zack Froats-Crowder, midget boys triple jump, 400-metre relay

Cole Horsman, midget boys 100 metres, 200 metres, 400-metre relay

Omar Komeha, midget boys shot put

Spencer Riley, midget boys 400-metre relay

Gananoque (2)

Connor Hudson, senior boys triple jump

Zach Pelehos, junior boys shot put

Holy Cross (12)

Jonathan Besselink, senior boys 800 metres, open boysd 2,000-metre steeplechase

Mary Besselink, junior girls 800 metres

Emmett Bravakis, midget boys 200 metres, 400 metres, 400-metre relay

Emily Fawcett, junior girls discus

Anna Greentree, junior girls 100 metres, 400-metre relay

Christian Ibanez, midget boys 400-metre relay

Jonah Johnson, senior boys shot put

Amanda Lalonde, junior girls 400-metre relay

Abbey Lanzo, junior girls 400 metres,, 400-metre relay

Connell Pelow, midget boys 400-metre relay

Nicole Skolnick, junior girls 400-metre relay

Max Taylor, midget boys 200 metres, 400 metres, 400-metre relay

Kingston (13)

Danielle Adam, junior girls 400-metre relay

Marissa Battle, junior girls 100 metres, 200 metres, 400-metre relay

Sarah Bell, midget girls 100 metres, 200 metres

Amanda Black, junior girls high jump, long jump, 400-metre relay

Alex Drover, junior boys 3,000 metres

Rhys Farrell, junior boys 400-metre relay

Hunter Leonard, midget boys 800 metres

Tim Montgomery, junior boys 400-metre relay

Waverly Mulligan, junior girls 800 metres, 400-metre relay

Jacquelyn Quesnel, junior girls 800 metres, 1,500 metres

Evan Reid, junior boys 400-metre relay

Ben Workman, senior boys 1,500 metres, 3,000 metres

Graeme Workman, junior boys 400-metre relay

La Salle (2)

Chelsea Hiemstra, midget girls shot put

Jeremy Piazzi, midget boys javelin

Loyalist (2)

Ryan Brown, midget boys discus

Claire Millard, junior girls 100-metre hurdles

Marie Rivier (1)

Sophia Skorenky, senior girls 200 metres, 400 metres

Napanee (1)

Leah Hill, senior girls shot put

Prince Edward (2)

Vanessa Willis, junior girls shot put

Queen Elizabeth (1)

Anthony Donnet, junior boys high jump

Regiopolis Notre Dame (11)

Mary Baker, midget girls javelin

Chloe Cabral, junior girls 400-metre relay

Robert Connors, senior boys high jump

Gillian Lackie, junior girls 400-metre relay

Brogan MacDougall, midget girls 800 metres, 1,500 metres

Hannah Merjavec, junior girls 80-metre hurdles, 400-metre relay

Megan Rodrigues, junior girls 400-metre relay

Michael Rowsell, midget boys high jump

Clare Stafford, midget girls 80-metre hurdles

Amy Van Nest, junior girls 400-metre relay

Hailey Wolfgram, senior girls shot put

Rideau District (2)

Hailee Banks, midget girls shot put

Brett Hawkins, junior boys high jump

Sydenham (10)

Chris Adams, open boys 1,600-metre relay

Connor Bayers, open boys 1,600-metre relay

Brianna Clow, intellectually disabled 100 metres

Dominique Hannah, intellectually disabled 100 metres

Shirley Hughes-Ryan, ambulatory girls 100 metres, 800 metres

Thomas Lambert, junior boys 200 metres, open boys 1,600-metre relay

Chad McInnis, open boys 1,600-metre relay

Brady Robertson, senior boys 800 metres, open boys 1,600-metre relay

Liam Sands, midget boys 100-metre hurdles, pole vault

Merik Wilcock, junior boys 100-metre hurdles, 300-metre hurdles

 


Related Articles:


Support sportkingston

Thank You To All Our Generous Supporters!
We Need Your Help Too!
Help Support This Site
Follow sportkingston

Follow Us On Twitter
Follow Us On Twitter
Recent Stories


He coached young men, not just football players
All done
Queen's athletes win major volleyball awards
To buy or not to buy
QE splits two games at EOSSAA single-A basketball
KC downs Frontenac in EOSSAA basketball final
Weekend defeats send Gaels to preliminary playoff round
Queen's to host men's basketball playoff Wednesday
High school volleyball matches tonight at Regi
EOSSAA will try again to play basketball Tuesday
Categories


Amateur Sport

Baseball

Basketball

CIS Football

Cross Country

Fastball

Field hockey

Football

Frontenacs 50th

Grenadiers Football

High School Sports

Hockey

Intercollegiate Sport

Junior Hockey

Kingston Kings

Lacrosse

Napanee Express

Opinion

Pan Am Games

Queen's football

RMC Looking Back

Rowing

Rugby

Sailing

Soccer

Today In Jr. Hockey Playoff History

Track and field

Uncategorized

Volleyball
Search

Looking for a specific article, person, event, or subject?





Management Login

Powered By FlexCMS
Powered By FlexCMS